08.04.2009 Veber tõrjuti mustkunstnike võistlustelt välja? (Õhtuleht)

Riho Lumi

Õhtuleht

Miks ei näe maikuus Eesti mustkunstnike meistrivõistlustel oma telešõuga staariks tõusnud Jürgen Veberit? Sest Veberit pole kutsutudki! Kõrvaleheidetu põlgab võistluse spordiürituseks – kunstiga polevat sel pistmist.

Mai hakul korraldab Eesti Mustkunstnike Liit suure galašõu, mida võib tinglikult pidada ka Eesti meistrivõistlusteks, kindlasti aga suurimaks mustkunstnike etteasteks, mis siin iial korraldatud.

Miks ei leia Eesti parima lavamustkunstniku valimistele registreerinud üheksa võistleja hulgast aga trikimees Jürgen Veberi nime? Noormees väidab, et pole sellisest üritusest kuulnudki ja teda pole ka kutsutud. “Aga kui kutsutaks, ega ma ei läheks ka. Sest minu jaoks on illusionismil pisut teine roll,” põrutab ta. “Mustkunst peab inimestele olema meelelahutus, mitte võistlus, et olla iga hinna eest kellestki parem, kellelegi ära teha.”

Oma võistlusjanu olevat Veber rahuldanud viis aastat väldanud profijalgpallurikarjääriga ning adrenaliini saamiseks trikke tegema ei pea. “Sõna mustkunst on juba sellise ürituse jaoks põhimõtteliselt vale. Siin pole kunstiga midagi pistmist. Võistlus on võistlus, kus on reglement, mängureeglid, piirangud, kohustuslikud elemendid, mis iganes. Kindel on vaid see, et päris seda, mida teha tahad, sa teha ei saa.”

Kui kutse tulekski, oleks see kuu enne jõuproovi hilinenud – kuu kulub Veberil üksnes ühe triki lõppviimistluseks. Ka ei luba tema praegune ajagraafik meistrivõistlustele mõeldagi – ta kavandab uut ja suuremat šõud, kui oli tema viimane etteaste Saku suurhallis.

Kuigi meedia on juba lahanud Veberi kehva läbisaamist mustkunstnike liitu kuuluvate tegijatega, polevat meistrivõistlustest loobumisel vana vaenuga seost: “Tõsi, vanameister Erich Udras on minu pihta üsna räigete sõnavõttudega esinenud. Ent nooremate tegijate, Meelis Kubo ja Charlekasega pole mul vähimatki kana kitkuda. Õigem oleks öelda – me pole üksteist näost näkku näinudki.”

Allikas

Refereeritult teistes meediaväljaannetes:

Kommentaarid

Kommentaare ei ole veel - ole esimene!

Avalda arvamust - lisa oma kommentaar!

Nimi *

E-mail *

Kodulehekülg

.pri.ee priiks!
.pri.ee priiks!